BZX84C13
DigiKey Part Number
2156-BZX84C13-ND
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Manufacturer Product Number
BZX84C13
Description
DIODE ZENER 13V 300MW SOT23
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 13 V 300 mW ±5% Surface Mount SOT-23
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BZX84C13 Models
Category
Impedance (Max) (Zzt)
30 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 8 V
Packaging
Bulk
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
SOT-23
Power - Max
300 mW