ERFSL185332RZ is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Bel Fuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Polymeric PTC Resettable Fuse 33V 1.85 A Ih Surface Mount 2920 (7351 Metric), Concave
ERFSL185332RZ
DigiKey Part Number
5916-ERFSL185332RZTR-ND - Tape & Reel (TR)
5916-ERFSL185332RZCT-ND - Cut Tape (CT)
5916-ERFSL185332RZDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERFSL185332RZ
Description
2920/1.85AMP/33V/T&R/ROHS
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Time to Trip
2.5 s
Manufacturer
Excel Cell Electronic Co., Ltd.
Resistance - Initial (Ri) (Min)
40 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
150 mOhms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
Polymeric
Package / Case
2920 (7351 Metric), Concave
Voltage - Max
33V
Size / Dimension
0.290" L x 0.202" W (7.36mm x 5.12mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
1.85 A
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)
Current - Trip (It)
3.7 A
Approval Agency
cURus
Current - Max
100 A