ELUA3535NU3-P6070U23648700-V41G
DigiKey Part Number
1080-ELUA3535NU3-P6070U23648700-V41GTR-ND - Tape & Reel (TR)
1080-ELUA3535NU3-P6070U23648700-V41GCT-ND - Cut Tape (CT)
1080-ELUA3535NU3-P6070U23648700-V41GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Description
UVA 3535 PACKAGE, 4W, 30 DEGREE
Customer Reference
Detailed Description
Ultraviolet (UV) Emitter 365nm (360nm ~ 370nm) 4.2V 700mA 30° 1414 (3535 Metric)
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
4.2V
Manufacturer
Everlight Electronics Co Ltd
Viewing Angle
30°
Series
Orientation
Top View
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-10°C ~ 100°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
Ultraviolet (UV)
Package / Case
1414 (3535 Metric)
Current - DC Forward (If) (Max)
700mA