27DSP00250
DigiKey Part Number
145-27DSP00250-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
27DSP00250
Description
BOARD SUPRT SNAP LOCK NYLON 1/4"
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Board Support Snap Lock / Snap Lock Nylon 0.250" (6.35mm) 1/4"
Category
Between Board Height
0.250" (6.35mm) 1/4"
Manufacturer
Essentra Components
Length - Overall
0.530" (13.46mm)
Series
Support Hole Diameter
0.156" (3.96mm)
Packaging
Bulk
Support Panel Thickness
0.063" (1.59mm)
Part Status
Active
Mounting Hole Diameter
0.156" (3.96mm) 5/32"
Holding Type
Snap Lock
Mounting Panel Thickness
0.063" (1.59mm)