PTB15W-0350-42-FN
DigiKey Part Number
1800-PTB15W-0350-42-FN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTB15W-0350-42-FN
Description
120 TO 277 VAC, 90% EFFICIENCY,
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
350mA 37.8V Constant Current LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
Category
Power (Watts)
14.7 W
Manufacturer
ERP Power, LLC
Voltage - Isolation
4.4 kV
Series
Dimming
Analog, ELV, Triac
Packaging
Box
Features
OCP, OTP, SCP
Part Status
Active
Ratings
IP20, NEMA 410
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-10°C ~ 50°C
Type
Constant Current
Efficiency
90%
Topology
AC DC Converter
Termination Style
Wire Leads
Number of Outputs
1
Size / Dimension
2.76" L x 1.57" W x 1.16" H (70.1mm x 39.9mm x 29.5mm)
Voltage - Input (Min)
90VAC
Approval Agency
cUL, UL
Voltage - Input (Max)
305VAC
Standard Number
60950-1; UL 8750
Voltage - Output
37.8V
Mounting Type
Chassis Mount
Current - Output (Max)
350mA