SG-8018CB 43.6800M-TJHPA0
DigiKey Part Number
114-SG-8018CB43.6800M-TJHPA0TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SG-8018CB 43.6800M-TJHPA0
Description
XTAL OSC XO 43.6800MHZ CMOS SMD
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
43.68 MHz XO (Standard) CMOS Oscillator 1.62V ~ 3.63V Enable/Disable 4-SMD, No Lead
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SG-8018CB 43.6800M-TJHPA0 Models
Category
Voltage - Supply
1.62V ~ 3.63V
Mfr
Frequency Stability
±50ppm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Current - Supply (Max)
8.1mA
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Base Resonator
Package / Case
4-SMD, No Lead
Type
Supplier Device Package
4-SMD (5x3.2)
Frequency
Size / Dimension
0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Function
Enable/Disable
Height - Seated (Max)
0.051" (1.30mm)
Output
CMOS
Current - Supply (Disable) (Max)
3.5mA