FA-20H 48.0000MB30V-AG is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
EPSON
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
EPSON
In Stock: 0
Datasheet
48 MHz ±50ppm Crystal 7pF 40 Ohms 4-SMD, No Lead
FA-20H 48.0000MB30V-AG
DigiKey Part Number
FA-20H48.0000MB30V-AG-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FA-20H 48.0000MB30V-AG
Description
CRYSTAL 48.0000MHZ 7PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
FA-20H 48.0000MB30V-AG Models
Category
Load Capacitance
7pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
40 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
48 MHz
Supplier Device Package
4-SMD (2.5x2)
Frequency Stability
±30ppm
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Frequency Tolerance
±50ppm
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)