FA-20H 16.0000MF11Z-AJ3
DigiKey Part Number
114-FA-20H16.0000MF11Z-AJ3TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FA-20H 16.0000MF11Z-AJ3
Description
CRYSTAL 16.0000MHZ 8PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 MHz ±10ppm Crystal 8pF 80 Ohms 4-SMD, No Lead
Category
Load Capacitance
8pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
80 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-20°C ~ 75°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
16 MHz
Supplier Device Package
4-SMD (2.5x2)
Frequency Stability
±11ppm
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Frequency Tolerance
±10ppm
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)