FA-20H 16.0000MF10Z-AJ0
DigiKey Part Number
SER4068TR-ND - Tape & Reel (TR)
SER4068CT-ND - Cut Tape (CT)
SER4068DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FA-20H 16.0000MF10Z-AJ0
Description
CRYSTAL 16.0000MHZ 8PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 MHz ±10ppm Crystal 8pF 80 Ohms 4-SMD, No Lead
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FA-20H 16.0000MF10Z-AJ0 Models
Category
Load Capacitance
8pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
80 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-20°C ~ 75°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
16 MHz
Supplier Device Package
4-SMD (2.5x2)
Frequency Stability
±10ppm
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Frequency Tolerance
±10ppm
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)