RSCX12245R5F13013U
DigiKey Part Number
604-RSCX12245R5F13013U-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RSCX12245R5F13013U
Description
CAP 220MF -20% +80% 5.5V T/H
Customer Reference
Detailed Description
220 mF (EDLC) Supercapacitor 5.5 V Axial, Can - Vertical 75Ohm 1000 Hrs @ 70°C
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 70°C
PC Pins
Series
Package / Case
Axial, Can - Vertical
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
220 mF
Size / Dimension
0.453" Dia (11.50mm)
Tolerance
-20%, +80%
Height - Seated (Max)
0.532" (13.50mm)
Voltage - Rated
5.5 V
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
75Ohm