630W21W1140-2NC
DigiKey Part Number
151-630W21W1140-2NC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
630W21W1140-2NC
Description
CONN D-SUB RCPT 21POS R/A SOLDER
Detailed Description
21 (20 + 1 Power) Position D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
630W21W1140-2NC Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Contact Finish Thickness
5.00µin (0.127µm)
Packaging
Tray
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Connector Style
Current Rating (Amps)
5A, 20A
Features
Mounting Brackets, Shielded
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Number of Rows
2
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B) - 21W1
Contact Type
Signal and Power
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C