630-47W1640-7T1
DigiKey Part Number
151-630-47W1640-7T1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
630-47W1640-7T1
Description
CONN D-SUB RCPT 47POS R/A SOLDER
Detailed Description
47 (46 + 1 Coax) Position D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
630-47W1640-7T1 Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Features
Shielded
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Number of Rows
3
Shell Size, Connector Layout
5 (DD, D) - 47W1
Contact Type
Coax and Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C