630-47W1640-1TB
DigiKey Part Number
151-630-47W1640-1TB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
630-47W1640-1TB
Description
CONN D-SUB RCPT 47POS R/A SOLDER
Detailed Description
47 (46 + 1 Power) Position D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
630-47W1640-1TB Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)
5A, 10A
Connector Style
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Features
Board Lock, Mounting Brackets
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Number of Rows
3
Shell Size, Connector Layout
5 (DD, D) - 47W1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C