630-47W1250-2ND
DigiKey Part Number
151-630-47W1250-2ND-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
630-47W1250-2ND
Description
CONN D-SUB RCPT 47POS R/A SOLDER
Detailed Description
47 (46 + 1 Power) Position D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
630-47W1250-2ND Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Contact Finish Thickness
Flash
Current Rating (Amps)
5A, 20A
Connector Style
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Features
Board Lock, Mounting Brackets
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Number of Rows
3
Shell Size, Connector Layout
5 (DD, D) - 47W1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C