630-47W1250-1TA
DigiKey Part Number
151-630-47W1250-1TA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
630-47W1250-1TA
Description
CONN D-SUB RCPT 47POS R/A SOLDER
Detailed Description
47 (46 + 1 Power) Position D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
630-47W1250-1TA Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Current Rating (Amps)
5A, 10A
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Number of Rows
3
Shell Size, Connector Layout
5 (DD, D) - 47W1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C