630-43W2650-1N4
DigiKey Part Number
151-630-43W2650-1N4-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
630-43W2650-1N4
Description
CONN D-SUB RCPT 43POS R/A SOLDER
Detailed Description
43 (41 + 2 Power) Position D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
630-43W2650-1N4 Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Active
Current Rating (Amps)
5A, 10A
Connector Style
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Features
Mounting Brackets
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Number of Rows
3
Shell Size, Connector Layout
5 (DD, D) - 43W2
Contact Type
Signal and Power
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C