630-43W2240-5TE
DigiKey Part Number
151-630-43W2240-5TE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
630-43W2240-5TE
Description
CONN D-SUB RCPT 43POS R/A SOLDER
Detailed Description
43 (41 + 2 Coax) Position D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
630-43W2240-5TE Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Features
Mounting Brackets
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Number of Rows
3
Shell Size, Connector Layout
5 (DD, D) - 43W2
Contact Type
Coax and Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C