630-36W4640-2TE
DigiKey Part Number
151-630-36W4640-2TE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
630-36W4640-2TE
Description
CONN D-SUB RCPT 36POS R/A SOLDER
Detailed Description
36 (32 + 4 Power) Position D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
630-36W4640-2TE Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Active
Current Rating (Amps)
5A, 20A
Connector Style
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Features
Mounting Brackets
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Number of Rows
2
Shell Size, Connector Layout
5 (DD, D) - 36W4
Contact Type
Signal and Power
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C