630-25W3240-7T4
DigiKey Part Number
151-630-25W3240-7T4-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
630-25W3240-7T4
Description
CONN D-SUB RCPT 25POS R/A SOLDER
Detailed Description
25 (22 + 3 Coax) Position D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
630-25W3240-7T4 Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Contact Finish Thickness
Flash
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Features
Mounting Brackets
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Number of Rows
2
Shell Size, Connector Layout
4 (DC, C) - 25W3
Contact Type
Coax and Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C