630-25W3240-2TE
DigiKey Part Number
151-630-25W3240-2TE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
630-25W3240-2TE
Description
CONN D-SUB RCPT 25POS R/A SOLDER
Detailed Description
25 (22 + 3 Power) Position D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
630-25W3240-2TE Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Current Rating (Amps)
5A, 20A
Connector Style
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Features
Mounting Brackets
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Number of Rows
2
Shell Size, Connector Layout
4 (DC, C) - 25W3
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C