630-24W7640-5NC
DigiKey Part Number
151-630-24W7640-5NC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
630-24W7640-5NC
Description
CONN D-SUB RCPT 24POS R/A SOLDER
Detailed Description
24 (17 + 7 Coax) Position D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
630-24W7640-5NC Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Features
Mounting Brackets
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Number of Rows
2
Shell Size, Connector Layout
5 (DD, D) - 24W7
Contact Type
Coax and Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C