630-21W4640-2NC
DigiKey Part Number
151-630-21W4640-2NC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
630-21W4640-2NC
Description
CONN D-SUB RCPT 21POS R/A SOLDER
Detailed Description
21 (17 + 4 Power) Position D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
630-21W4640-2NC Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Active
Current Rating (Amps)
5A, 20A
Connector Style
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Features
Mounting Brackets
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Number of Rows
2
Shell Size, Connector Layout
4 (DC, C) - 21WA4
Contact Type
Signal and Power
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C