630-17W5650-1N3
DigiKey Part Number
151-630-17W5650-1N3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
630-17W5650-1N3
Description
CONN D-SUB RCPT 17POS R/A SOLDER
EDA/CAD Models
630-17W5650-1N3 Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Current Rating (Amps)
5A, 10A
Connector Style
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Features
Board Lock, Mounting Brackets
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C