630-17W5250-3N6
DigiKey Part Number
151-630-17W5250-3N6-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
630-17W5250-3N6
Description
CONN D-SUB RCPT 17POS R/A SOLDER
EDA/CAD Models
630-17W5250-3N6 Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Contact Finish Thickness
Flash
Current Rating (Amps)
5A, 30A
Connector Style
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Features
Board Lock
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C