630-17W2640-3NC
DigiKey Part Number
151-630-17W2640-3NC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
630-17W2640-3NC
Description
CONN D-SUB RCPT 17POS R/A SOLDER
EDA/CAD Models
630-17W2640-3NC Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)
5A, 30A
Connector Style
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Features
Mounting Brackets
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C