630-13W3240-7NA
DigiKey Part Number
151-630-13W3240-7NA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
630-13W3240-7NA
Description
CONN D-SUB RCPT 13POS R/A SOLDER
Detailed Description
13 (10 + 3 Coax) Position D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
630-13W3240-7NA Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Voltage Rating
125V
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B) - 13C3, 13W3
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C