630-11W1240-7TA
DigiKey Part Number
151-630-11W1240-7TA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
630-11W1240-7TA
Description
CONN D-SUB RCPT 11POS R/A SOLDER
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
11 (10 + 1 Coax) Position D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
630-11W1240-7TA Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Tray
Contact Finish Thickness
Flash
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Style
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Voltage Rating
125V
Number of Positions
Color
Black
Number of Rows
2
Dielectric Material
Polyester Thermoplastic
Mounting Type
Contact Material
Copper Alloy
Shell Size, Connector Layout
2 (DA, A) - 11C1, 11W1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C