629W21W1140-1N3
DigiKey Part Number
151-629W21W1140-1N3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
629W21W1140-1N3
Description
CONN D-SUB PLUG 21POS R/A SOLDER
Detailed Description
21 (20 + 1 Power) Position D-Sub, Combo Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
629W21W1140-1N3 Models
Contact Finish Thickness
5.00µin (0.127µm)
Packaging
Tray
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Current Rating (Amps)
5A, 10A
Features
Board Lock, Grounding Indents, Mounting Brackets, Shielded
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Number of Rows
2
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B) - 21W1
Contact Type
Signal and Power
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C