629W13W3140-3N4
DigiKey Part Number
151-629W13W3140-3N4-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
629W13W3140-3N4
Description
CONN D-SUB PLUG 13POS R/A SOLDER
Detailed Description
13 (10 + 3 Power) Position D-Sub, Combo Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
629W13W3140-3N4 Models
Contact Finish Thickness
5.00µin (0.127µm)
Packaging
Tray
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Current Rating (Amps)
5A, 30A
Features
Grounding Indents, Mounting Brackets, Shielded
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Number of Rows
2
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B) - 13C3, 13W3
Contact Type
Signal and Power
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C