629-M50-240-GT1
DigiKey Part Number
151-629-M50-240-GT1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
629-M50-240-GT1
Description
CONN D-SUB PLUG 50POS R/A SOLDER
Detailed Description
50 Position D-Sub, Combo Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
629-M50-240-GT1 Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Contact Finish Thickness
Flash
Active
Current Rating (Amps)
5A per Contact
Connector Style
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Features
Grounding Indents, Shielded
Number of Rows
3
Contact Form
Machined
Mounting Type
Dielectric Material
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Shell Size, Connector Layout
5 (DD, D)
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C