629-47W1650-4NC
DigiKey Part Number
151-629-47W1650-4NC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
629-47W1650-4NC
Description
CONN D-SUB PLUG 47POS R/A SOLDER
Detailed Description
47 (46 + 1 Power) Position D-Sub, Combo Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
629-47W1650-4NC Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Active
Current Rating (Amps)
5A, 40A
Connector Style
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Features
Grounding Indents, Mounting Brackets
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Contact Type
Signal and Power
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C