629-47W1640-5TD
DigiKey Part Number
151-629-47W1640-5TD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
629-47W1640-5TD
Description
CONN D-SUB PLUG 47POS R/A SOLDER
Detailed Description
47 (46 + 1 Coax) Position D-Sub, Combo Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
629-47W1640-5TD Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Voltage Rating
125V
Number of Rows
3
Shell Size, Connector Layout
5 (DD, D) - 47W1
Contact Type
Coax and Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C