629-47W1640-5N6
DigiKey Part Number
151-629-47W1640-5N6-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
629-47W1640-5N6
Description
CONN D-SUB PLUG 47POS R/A SOLDER
Detailed Description
47 (46 + 1 Coax) Position D-Sub, Combo Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
629-47W1640-5N6 Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Features
Board Lock, Grounding Indents
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Contact Type
Coax and Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C