629-47W1250-3ND
DigiKey Part Number
151-629-47W1250-3ND-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
629-47W1250-3ND
Description
CONN D-SUB PLUG 47POS R/A SOLDER
Detailed Description
47 (46 + 1 Power) Position D-Sub, Combo Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
629-47W1250-3ND Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Contact Finish Thickness
Flash
Active
Current Rating (Amps)
5A, 30A
Connector Style
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Features
Board Lock, Grounding Indents, Mounting Brackets
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Number of Rows
3
Shell Size, Connector Layout
5 (DD, D) - 47W1
Contact Type
Signal and Power
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C