629-27W2650-2N6
DigiKey Part Number
151-629-27W2650-2N6-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
629-27W2650-2N6
Description
CONN D-SUB PLUG 27POS R/A SOLDER
EDA/CAD Models
629-27W2650-2N6 Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)
5A, 20A
Connector Style
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Features
Board Lock, Grounding Indents
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C