629-25W3240-7N1
DigiKey Part Number
151-629-25W3240-7N1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
629-25W3240-7N1
Description
CONN D-SUB PLUG 25POS R/A SOLDER
Detailed Description
25 (22 + 3 Coax) Position D-Sub, Combo Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
629-25W3240-7N1 Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Contact Finish Thickness
Flash
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Features
Grounding Indents, Shielded
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Shell Size, Connector Layout
4 (DC, C) - 25W3
Contact Type
Coax and Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C