629-24W7640-5NC
DigiKey Part Number
151-629-24W7640-5NC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
629-24W7640-5NC
Description
CONN D-SUB PLUG 24POS R/A SOLDER
Detailed Description
24 (17 + 7 Coax) Position D-Sub, Combo Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
629-24W7640-5NC Models
Category
Termination
Solder
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Features
Grounding Indents, Mounting Brackets
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Contact Type
Coax and Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C