629-24W7250-3T5
DigiKey Part Number
151-629-24W7250-3T5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
629-24W7250-3T5
Description
CONN D-SUB PLUG 24POS R/A SOLDER
Detailed Description
24 (17 + 7 Power) Position D-Sub, Combo Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
629-24W7250-3T5 Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Active
Current Rating (Amps)
5A, 30A
Connector Style
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Voltage Rating
125V
Contact Type
Signal and Power
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C