629-24W7240-3TE
DigiKey Part Number
151-629-24W7240-3TE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
629-24W7240-3TE
Description
CONN D-SUB PLUG 24POS R/A SOLDER
Detailed Description
24 (17 + 7 Power) Position D-Sub, Combo Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
629-24W7240-3TE Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Contact Finish Thickness
Flash
Active
Current Rating (Amps)
5A, 30A
Connector Style
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Features
Grounding Indents, Mounting Brackets
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Shell Size, Connector Layout
5 (DD, D) - 24W7
Contact Type
Signal and Power
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C