629-13W6640-7N4
DigiKey Part Number
151-629-13W6640-7N4-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
629-13W6640-7N4
Description
CONN D-SUB PLUG 13POS R/A SOLDER
Detailed Description
13 (7 + 6 Coax) Position D-Sub, Combo Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
629-13W6640-7N4 Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Features
Grounding Indents, Mounting Brackets
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Shell Size, Connector Layout
4 (DC, C) - 13W6
Contact Type
Coax and Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C