629-11W1650-4TE
DigiKey Part Number
151-629-11W1650-4TE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
629-11W1650-4TE
Description
CONN D-SUB PLUG 11POS R/A SOLDER
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
11 (10 + 1 Power) Position D-Sub, Combo Plug, Male Pins Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
629-11W1650-4TE Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Mfr
Contact Finish
Gold
Series
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Packaging
Tray
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Part Status
Active
Current Rating (Amps)
5A, 40A
Connector Style
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Grounding Indents, Mounting Brackets
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Number of Rows
2
Color
Black
Mounting Type
Dielectric Material
Polyester Thermoplastic
Shell Size, Connector Layout
2 (DA, A) - 11C1, 11W1
Contact Material
Copper Alloy
Contact Type
Signal and Power
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C