629-11W1640-7N6
DigiKey Part Number
151-629-11W1640-7N6-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
629-11W1640-7N6
Description
CONN D-SUB PLUG 11POS R/A SOLDER
EDA/CAD Models
629-11W1640-7N6 Models
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Features
Board Lock, Grounding Indents
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C