629-11W1240-5N3
DigiKey Part Number
151-629-11W1240-5N3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
629-11W1240-5N3
Description
CONN D-SUB PLUG 11POS R/A SOLDER
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
11 (10 + 1 Coax) Position D-Sub, Combo Plug, Male Pins Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
629-11W1240-5N3 Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Tray
Contact Finish Thickness
Flash
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Style
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Board Lock, Grounding Indents, Mounting Brackets
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Number of Rows
2
Color
Black
Mounting Type
Dielectric Material
Polyester Thermoplastic
Shell Size, Connector Layout
2 (DA, A) - 11C1, 11W1
Contact Material
Copper Alloy
Contact Type
Coax and Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C