Image for 627-21W1624-1ND is not available
627-21W1624-1ND
DigiKey Part Number
151-627-21W1624-1ND-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
627-21W1624-1ND
Description
CONN D-SUB PLUG 21POS VERT SLDR
Detailed Description
21 (20 + 1 Power) Position D-Sub, Combo Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
627-21W1624-1ND Models
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)
5A, 10A
Features
Board Lock, Grounding Indents, Shielded
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B) - 21W1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C