ECS-3953M-160-AU-TR
DigiKey Part Number
XC1446TR-ND - Tape & Reel (TR)
XC1446CT-ND - Cut Tape (CT)
XC1446DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECS-3953M-160-AU-TR
Description
XTAL OSC XO 16.0000MHZ HCMOS SMD
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 MHz XO (Standard) HCMOS Oscillator 3.3V Enable/Disable 4-SMD, No Lead
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ECS-3953M-160-AU-TR Models
Category
Voltage - Supply
3.3V
Mfr
Frequency Stability
±100ppm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Supply (Max)
16mA
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Base Resonator
Package / Case
4-SMD, No Lead
Type
Supplier Device Package
4-SMD (7x5)
Frequency
Size / Dimension
0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Function
Enable/Disable
Height - Seated (Max)
0.067" (1.70mm)