ECS-160-8-30Q-VY-TR | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | ECS-160-8-30Q-VY-TR |
Description | CRYSTAL 16.0000MHZ 8PF SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 14 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 16 MHz ±30ppm Crystal 8pF 50 Ohms 2-SMD, No Lead |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | ECS-160-8-30Q-VY-TR Models |
Category | Load Capacitance 8pF |
Mfr | ESR (Equivalent Series Resistance) 50 Ohms |
Series | Operating Mode Fundamental |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Operating Temperature -40°C ~ 150°C |
Part Status Active | Ratings AEC-Q200 |
Type MHz Crystal | Mounting Type Surface Mount |
Frequency 16 MHz | Package / Case |
Frequency Stability ±150ppm | Size / Dimension 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm) |
Frequency Tolerance ±30ppm | Height - Seated (Max) 0.043" (1.10mm) |