RG125-19/12N/12
DigiKey Part Number
381-2818-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RG125-19/12N/12
Description
FAN BLOWER CF 180X40MM 12VDC
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Blower, Centrifugal 12VDC Square - 180mm L x 180mm H Ball 51.5 CFM (1.44m³/min) 3 Wire Leads
Category
Features
Speed Sensor (Tach)
Mfr
Power (Watts)
5.2 W
Series
RPM
Packaging
Bulk
Termination
3 Wire Leads
Part Status
Active
Ingress Protection
Voltage - Rated
Operating Temperature
-22 ~ 167°F (-30 ~ 75°C)
Size / Dimension
Square - 180mm L x 180mm H
Weight
1.6 lbs (725.7 g)
Width
40.00mm
Voltage Range
7 ~ 15VDC
Air Flow
51.5 CFM (1.44m³/min)
Material - Frame
Steel
Bearing Type
Ball
Lifetime @ Temp.
105000 Hrs @ 40°C