R3G225-RE07-03
DigiKey Part Number
381-2792-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R3G225-RE07-03
Description
225 MM EC CENTRIFUGAL FAN
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Motorized Impellers 230VAC Round - 225mm Dia Ball 765.2 CFM (21.43m³/min) 2 Wire Leads
Category
Noise
70.0dB(A)
Manufacturer
ebm-papst Inc.
Power (Watts)
170W
Series
RPM
2860 RPM
Packaging
Bulk
Termination
2 Wire Leads
Part Status
Active
Ingress Protection
IP54 - Dust Protected, Water Resistant
Voltage - Rated
230VAC
Operating Temperature
-13 ~ 140°F (-25 ~ 60°C)
Size / Dimension
Round - 225mm Dia
Approval Agency
UL
Width
99.00mm
Weight
3.9 lbs (1.8 kg)
Air Flow
765.2 CFM (21.43m³/min)
Voltage Range
200 ~ 240VAC