R3G220-RD53-03
DigiKey Part Number
381-2791-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R3G220-RD53-03
Description
FAN IMP MTRZD 220X92MM 230VAC
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Motorized Impellers 230VAC Round - 220mm Dia Ball 747.5 CFM (20.93m³/min) 2 Wire Leads
Category
Noise
69.0dB(A)
Manufacturer
ebm-papst Inc.
Power (Watts)
168W
Series
RPM
3230 RPM
Packaging
Box
Termination
2 Wire Leads
Part Status
Active
Ingress Protection
IP54 - Dust Protected, Water Resistant
Voltage - Rated
230VAC
Operating Temperature
-13 ~ 113°F (-25 ~ 45°C)
Size / Dimension
Round - 220mm Dia
Approval Agency
UL
Width
92.00mm
Weight
3.2 lbs (1.5 kg)
Air Flow
747.5 CFM (20.93m³/min)
Voltage Range
200 ~ 240VAC