R2E225-BD40-28
R2E225-BD40-28
R2E225-BD40-28
DigiKey Part Number
381-3523-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R2E225-BD40-28
Description
MOTORIZED IMPELLER
Customer Reference
Detailed Description
Fan Motorized Impellers 115VAC Round - 225mm Dia Ball 4 Wire Leads with Splice Terminals
Category
Features
Capacitor, Thermal Overload Protector (TOP)
Manufacturer
ebm-papst Inc.
Power (Watts)
195W
Series
RPM
3050 RPM
Packaging
Bulk
Termination
4 Wire Leads with Splice Terminals
Part Status
Last Time Buy
Ingress Protection
IP44
Voltage - Rated
115VAC
Operating Temperature
-13 ~ 140°F (-25 ~ 60°C)
Size / Dimension
Round - 225mm Dia
Approval Agency
CCC, CE, CSA, UL
Width
99.00mm
Current Rating (Amps)
1.70A